Біографія Віктора Андрійовича Ющенко

Дитинство та юність

Віктор Ющенко, як і всі інші українські президенти, народився в провінції. Батьки Віктора Андрійовича – вчителі, вони працювали в школі рідного села сім’ї Ющенків – в Хоружівці, Сумської області. Мати була викладачем фізики й математики, батько – англійської мови. За батьком, Андрієм Андрійовичем, довгий час наглядали радянські спецслужби, яких бентежило і його звільнення з німецьких концтаборів живим та здоровим, і співпраця в 1946-47 роках з ОУН-овцями. Але «сумнівне» минуле батька ніяк не заважало професійному зростанню Віктора.

У 1975-му Ющенко закінчує Тернопільський фінансово-економічний інститут. Трудова діяльність молодого фахівця почалася з посади заступника головного бухгалтера в колгоспі ім.40-річчя Жовтня в селищі Яворів (Івано-Франківська область).

Далі – рік віддав армії. Був прикордонником, служив на радянсько-турецькому кордоні.

Шлюб та діти

Після повернення з армії Віктор влаштовується на роботу в одне з районних відділень Держбанку СРСР. У той самий час він вперше одружується зі Світланою Михайлівною Колесник. Від цього шлюбу має двох дітей – доньку Віталіну й сина Андрія.

Другий шлюб взяв у 1993 з американкою українського походження Катериною Михайлівною Чумаченко (за деякими джерелами – Катрін Клер). Віктор познайомився з нею в літаку. Нове кохання стало причиною, через яку Ющенко розлучився з першою жінкою. У другому шлюбі – троє дітей: доньки Софія Вікторія, Христина Катрин та син Тарас.

Кар’єра

Перспективного економіста Ющенка в кінці вісімдесятих років (у 1987-му) запрошує на роботу Вадим Гетьман, який очолював союзний Агропромбанк. Віктора Андрійовича було призначено керівну посаду одного з відділів Київського філіалу. В роки “перебудови” протеже майбутнього глави Нацбанку прекрасно упорався з перетворенням державної фінансової установи в комерційну.

Взимку 1992-го В.Гетьман (до речі, також походить з сім’ї шкільних вчителів) покидає посаду керівника НБУ й рекомендує парламенту саме Ющенко. Пропозицію було підтримано. 26 січня 1993 р. Віктор Андрійович був призначений головою Національного банку України. На цій посаді він став третім керівником в історії незалежної України. Ющенко був одним з основоположників фінансової реформи в Україні. Шість наступних років нова економіка країни саме під спостереженням Ющенко перетворювалася з планової по суті до ринкової. І це не лише збіг історичних обставин: новий керівник Національного банку незалежної України опікувався грошовою реформою, яка мала за мету введення гривні. У 1998-му запобіг катастрофічного розміру фінансовій кризі, подібної тій, що трапилася по сусідству в РФ.

Політика

Під кінець дев’яностих Ющенко – найпопулярніший політик в Україні. Тодішній президент Кучма чудово це усвідомлював, коли шукав заміну прем’єру Валерію Пустовойтенку. Кандидатуру Ющенка на посаді прем’єр-міністра було затверджено парламентом у грудні 1999 року.

Керував трохи менше ніж 1,5 роки, оскільки не зміг впоратися із закулісними політичними інтригами. Спочатку прем’єр намагався знайти вихід, засуджуючи акцію «Україна без Кучми», але швидко усвідомив, що це шлях в нікуди. Навесні 2001 року після катастрофічної критики йде у відставку. Цей крок став стартом для переходу в опозицію й створення блоку «Наша Україна». Того самого, що сенсаційно переміг за партійними списками на виборах 2002 року.

Цю перемогу можна вважати однією з передумов прийдешньої Помаранчевої революції. Було зрозуміло, хто фаворит президентських виборів. Навіть амбітна Юлія Володимирівна Тимошенко вважала за краще звільнити шлях для екс-глави НБУ. Політична верхівка, що була тоді при владі, працювала проти Ющенка, підтримуючи кандидатуру іншого Віктора — Януковича. У 2004 перед майбутніми виборами Віктор Андрійович був отруєний діоксином, який призводить до деформації лиця і шкірних покривів.

То були неспокійні часи: всі пам’ятають наметове містечко на Майдані, шалені фальсифікації й історичний третій тур виборів, що приніс перемогу представнику проукраїнських сил.

Цю перемогу можна вважати однією з передумов прийдешньої Помаранчевої революції. Було зрозуміло, хто фаворит президентських виборів. Навіть амбітна Юлія Володимирівна Тимошенко вважала за краще звільнити шлях для екс-глави НБУ. Політична верхівка, що була тоді при владі, працювала проти Ющенка, підтримуючи кандидатуру іншого Віктора — Януковича.

Нерішучість Віктора Ющенка призвела до того, що до закінчення його повноважень українцям потрібно було вибирати йому заміну – Януковича чи Тимошенко. Наостанок він присвоїв Степану Бандері звання Героя України, але невдовзі новий президент це скасував.

На президентських виборах 2010 року українці віддали Віктору Ющенкові лише 5,45% відсотка – це був важкий удар. Два роки потому був ще один провал – вже на парламентських виборах 2012 року. Після того екс-президент залишив велику політику.

Скандали

Влітку 2005-го В.А.Ющенко, діючий на той час президент України, потрапив в епіцентр чергового скандалу. Цього разу він був пов’язаний з засудженням розкішного життя його старшого сина – Андрія. Пильна увага до членів родини Ющенків викликала бурхливу хворобливу реакцію президента, що погано вплинуло на його імідж демократа й погіршило відносини з журналістським співтовариством України.

Ющенко активно критикували за його схильність до впливу найближчого оточення (так званих “любих друзів”), безхребетність, недотриманні передвиборчих обіцянок та нездатність об’єднати потенційних та очевидних політичних союзників.

Нагороди

І нехай політична фігура президента Ющенка стала великим розчаруванням для українців, які хотіли змін на краще, проте в історію Віктор Андрійович все одно ввійшов. Він є володарем багатьох державних й закордонних відзнак, нагороджений орденами. Ющенко – кандидат економічних наук: захистив дисертацію на тему “Розвиток попиту та пропозиції грошей в Україні”. Академік Академії економічних наук України, академік Української академії економічної кібернетики. У 2005 році його кандидатуру було подана на здобуття Нобелівської премії миру.

Віктор Ющенко сьогодні

Зараз Ющенко на пенсії, але іноді дає інтерв’ю, висловлюючи свої думки щодо сучасного стану речей у політиці.

У травні 2018-го його було обрано головою наглядової ради Альпарі Банку.

Віктор Ющенко залишається прихильником ревізії політичної реформи, палко підтримує існування єдиної державної мови – української, активно виступає за європейську та євроатлантичну інтеграцію України, вступ до СОТ. Неодноразово висловлювався щодо своїх поглядів на створення єдиної ортодоксальної української православної церкви.